iWoman.pl iWoman.pl

przejdź do listy blogów przejdź do serwisu

LogowanieRejestracja

 

Wiele zabiegów upiększających włosy określamy jako agresywne, niebezpieczne. Przy rozjaśnianiu dużo zależy od tego, jaki jest nasz naturalny kolor włosów - im ciemniejsze, tym większy problem z ich rozjaśnieniem i trzeba bardzo często najpierw wykonać zabieg dekoloryzacji, by potem nałożyć na włosy właściwy kolor.
 
            Trzeba mieć świadomość, że włosy po dekoloryzacji są zupełnie pozbawione melaniny i przy kontakcie ze słońcem będą zupełnie bezbronne – nawet kapelusz, czy chustka nie jest w stanie ich ochraniać – potrzebne są kosmetyki do włosów chroniące przed UV i to z wysokimi faktorami.
 
            Skuteczne rozjaśnienie włosów tak naprawdę można zrobić w bezpieczny sposób tylko u fryzjera, choćby z tego powodu, że używana tam woda utleniona (perhydrol) ma moc 8 do 12%, a ta do użytku domowego ma do 5% mocy. I dlatego ciemne włosy bardzo często po domowej dekoloryzacji nie wyglądają najlepiej, czasami mają żółtawy, a czasami beżowy odcień – taki efekt to nie do końca zniszczona melanina. Tak rozjaśnione, a właściwie odbarwione włosy wymagają drugiego zabiegu dekoloryzacji lub nałożenia farby o zdecydowanym kolorze. Zazwyczaj to wysusza włosy, pozbawia ich blasku.
 
            Najlepszym rozwiązaniem jest oddanie swoich włosów w ręce profesjonalisty. Fryzjer oceni stan włosów, jeśli konieczna jest pełna dekoloryzacja to w salonie na pewno nie przetrzyma rozjaśniacza zbyt długo na włosach, co może zdarzyć się podczas zabiegu w domu. Tak jak wspomniano już wyżej profesjonalne kosmetyki zawierają mocniejszy perhydrol i na przykład osoby o ciemnych (brązowych i czarnych) włosach unikną zagrożenia, że ich włosy po rozjaśnianiu staną się na przykład pomarańczowe. Często rozjaśnianie ciemnych włosów wymaga kilku zabiegów, by stopniowo dojść do oczekiwanego koloru włosów.
 
 
            Należy dodać, że inaczej wygląda rozjaśnianie włosów z ich naturalnego koloru, a inaczej, gdy były wcześniej farbowane. Przy włosach farbowanych zależy od tego czym były farbowane – farbą czy henną. Tylko profesjonalne ściągnięcie farby z włosów, użycie odpowiedniego rozjaśniacza zapewni dojście do właściwego koloru przy minimalnych uszkodzeniach włosów. Specjalista jest w stanie określić tak zwaną chłonność naszych włosów – jest to bardzo ważne, ponieważ włosy ciemny blond o charakterze wełniastym wymagają mocniejszych preparatów, niż włosy w tym samym kolorze, ale określane jaklo delikatne i smukłe. Czasami udaje się niektóre rodzaje włosów odbarwić, rozjaśnić przy użyciu preparatów bezamoniakowych, które również potrafią rozjaśnić włosy aż o 7 tonów.
 
            Bardzo ważna jest technika nakładania rozjaśniacza na włosy – najczęściej preparat nakłada się najpierw na początku włosów, by przejść do ich środkowej części, a następnie nałożyć preparat na końcówki. Przy rozjaśnianiu włosów bardzo ważną rolę odgrywa woda utleniona, ważne jest jej stężenie. W salonie istnieje szansa, że przy odpowiednim dobrze rozjaśniacza uda się włosy rozjaśnić nawet do 8 tonów, co trudno osiągnąć w domu.
 
            Włosy rozjaśnione są bardo delikatne, wymagają starannej pielęgnacji. Ważne jest, by odrosty rozjaśniać w taki sposób, by rozjaśniacza nie kłaść na włosy już rozjaśnione – dlatego nie da rady, by zrobić taki zabieg zupełnie samodzielnie, ale lepiej, by zrobiła to inna osoba, która dokładnie widzi każde miejsce, w którym nakładany jest rozjaśniacz.
            
Na pewno nie należy używać do rozjaśniania włosów samej wody utlenionej, która co prawda rozjaśni włosy, ale przy okazji bardzo je zniszczy, sprawi, że będą suche i kruche. Najczęściej takie rozjaśnianie kończy się ścięciem zniszczonych pasm. Podobnie dzieje się się z włosami rozjaśnianych przy pomocy cytryny i słońca. Nawet rumianku, który jest naturalnym rozjaśniaczem włosów, należy używać z ogromnym umiarem – osoby, które miały kiedykolwiek bardzo przesuszone włosy, doskonale wiedzą jaki to kłopot.
 
            W sieci można znaleźć różne szalone pomysły na rozjaśnienie włosów, lepiej z nimi nie eksperymentować. Można rozjaśnić włosy przy pomocy henny, zwanej senną. Jednak nie da się tu wykonać rozjaśnienia włosów bardzo ciemnych do jasnego blondu. Henna ta rozjaśnia włosy zaledwie o kilka tonów i raczej nadaje się do włosów niezbyt ciemnych. Trzeba uważać kupując preparaty ze słowem „henna” w nazwie, bo większość z nich to zwykłe chemiczne rozjaśniacze, a nazwa nawiązująca do naturalnej farby jest rodzajem wabika dla klienta.
 
            Bardzo trzeba uważać na na zabieg rozjaśniania włosów wówczas, gdy włosy wcześniej były farbowane henną. Henna oblepia włos od zewnątrz, zaś farby chemiczne, w tym rozjaśniacze działają na korę włosa. Efekt rozjaśniania lub pełnej dekoloryzacji włosów po hennie mogą być różne, zaskakujące i nie zawsze przez osobę pragnącą uzyskać blond włosy, oczekiwane. Dlatego konieczna jest prób na pasemkach włosów.
 
            Zanim zdecydujemy się na rozjaśnienie włosów, a szczególnie na ich dekoloryzacje, najpierw sprawę dokładnie przemyślmy, ponieważ raz zniszczone włosy nie dadzą się zregenerować.
 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2010-09-27 11:04
Ogólne włosy, henna, blond, rozjaśnianie, koloryzacja, ciemne, jasne Komentarze (4)

Komentarze

2016-03-24 02:08:18 | 92.232.207.* | miki
Re: Jak rozjaśniać włosy, żeby ich nie zniszczyć? [0]
Nie obrazajac tworcy tych wypocin ale po 15 latach pracy jako fryzjerka az
sie plakac chce czytajac to . Jezeli jeest pani fryzjerka to proponuje powrot
do szoly lub praktyki jezeli doradza pani z zbyt duzej ilosci czasu to lepiej
zmienic temat na taki o ktorym m sie pojecie . rozjasniacza przy
dekoloryzacji nigdy nie zaczyna sie nakladac od skory a jezeli mowa o
rozjasnianiu do 7 tonow niestety ale wlosy moze w 5 % klientow nie zostana
przesuszone - niestety trzeb zastosowac wysoki % oxydantu co wiaze sie z
oczywistym ryzykiem . W salonch dostepne sa oxydanty od 1,5% ale to taki maly
szczegol skomentuj
2012-10-15 01:42:45 | 81.147.97.* | everange@gmail.com
Re: Jak rozjaśniać włosy, żeby ich nie zniszczyć? [0]
Czy możecie polecić mi fryzjera, który podjąłby się rozjaśnienia włosów
farbowanych henną na czarny? skomentuj
2011-07-28 13:53:29 | 88.156.24.* | olka125613
Re: Jak rozjaśniać włosy, żeby ich nie zniszczyć? [1]
"raz zniszczone włosy nie dadzą się zregenerować" że co? no błagam, ja jestem
po dekoloryzacji włosów (schodziłam z czarnego) i moje włosy faktycznie na
początku były trochę sianowate, ale bez przesady - nie przypominały afro.
pielęgnacja i ułożenie fryzury wystarczyły, żeby doprowadzić je do łady.
teraz, po jakimś czasie moje włosy znów są w formie! i myślę, że włosy zawsze
dadzą się zregenerować, bo przecież ciągle rosną :| a nie nieszczymy tych
dopiero mających się pojawić, a te co już są... skomentuj
2012-01-17 02:58:31 | 89.107.158.* | baś
też jestem po dekloryzacji ale takim specyfikiem bez amoniaku
(Elgon,Chantal)i wody utlenionej ,dlatego włosów nie mam białych ani
specjalnie zniszczonych a po usunięciu trwałej farby są w lepszej formie
,używam maski Elgon, ściągałam czarny kolor z ciemnych blond, wyszły mi
czarne a na opakowaniu farby był średni brąz:;)Teram mam dwu kolorowe
włosy jasny brąz z końcówkami bardzo ciemnego brązu, szukam czegoś w miarę
naturalnego do rozjaśnienia ich , lub zaczekam może farba do wiosny
jeszcze zejdzie, zastanawiałam się nad tą henną ale wyczytałam że ona nie
rozjaśni cytryna jest raczej dla naturalnych włosów a marzy mi się mój
kolor znów albo rozjaśnione jakoś , skomentuj